Jak neztratit produktivitu při posunu času?

Každý víme, že letní čas začíná poslední neděli v březnu a končí poslední neděli v říjnu. Na jaře se hodiny posouvají o hodinu dopředu a na podzim o hodinu zpět. Pojďme se na něj ale podívat podrobněji.

jaro diáře

Proč a od kdy se vlastně posouvá čas?

Principem letního času je umělé posunutí denní doby tak, aby odpovídala našim každodenním činnostem. Jeho prvním propagátorem byl britský stavitel William Willett v roce 1907. Letní čas byl zaveden až po První světové válce v roce 1916. V České republice, resp. Československu byl natrvalo zaveden až v roce 1979.

Jak nás střídání letního a zimního času ovlivňuje?

Střídání může mít různé dopady na naše zdraví, spánkový režim a celkovou pohodu. Přechod na letní čas narušuje náš cirkadiánní rytmus = přirozený skrytý rytmus našeho těla, který ovlivňuje cyklus spánku a bdění a veškeré tělesné funkce. Tato náhlá změna spánkových vzorců může ovlivnit kognitivní funkce, reakční dobu a celkovou bdělost, což může vést ke zvýšenému riziku nehod v tomto období. Také má často negativní dopady na náladu, pocity podrážděnosti, deprese a úzkosti. Posun času, resp. narušení našeho cirkadiánního kódu, bývá také spojován se zhoršením zdravotních stavů jako jsou infarkty, mrtvice a cukrovka.

Dopady na organismus se u jednotlivých lidí liší, někdo je na změny citlivější, někdo si jich ani nevšimne. Pro naše tělo i psychickou pohodu je ale dobré si možné účinky uvědomit a na posun času se připravit a minimalizovat tak dopady na naše zdraví.

střídání času

Jak se na něj připravit?

  • Stejně jako v případě jet-legu je vhodné postupně upravovat spánkový režim. Pokud chodíte spát pravidelně ve stejnou dobu a ve stejnou dobu vstáváte, začněte chodit několik dní před posunem času o 15-30 minut dříve (na podzim naopak).
  • Vhodné je omezit kofein a alkohol, který i bez změny času narušuje kvalitu spánku.
  • Buďte co nejvíce na denním světle během dne, jedná se o nejpřirozenější signál našemu cirkadiánnímu cyklu.
  • Jezte pestrou a vyváženou stravu, pijte hodně vody, pravidelně cvičte.
  • Plánujte dopředu, upravte svůj rozvrh a rutinu. Pečlivě si naplánujte úkoly na celý týden, diář Vám pomůže s organizací a soustředěním, abyste se vyhnuli pocitu přetížení.

Jaký je správný čas?

O letních večerech máme klamný pocit, že jsou dny delší než ve skutečnosti. Určitě je příjemné si v létě užívat denní světlo dlouho do večera, nicméně jako přirozený stav se bere zimní čas. Nejpřirozenější je pro člověka brzké vstávání a brzké usínání, jak se říká „se slepicemi“. S umělým osvětlením a večerní zábavou jako je sledování televize a chození do společnosti si nepřirozeně prodlužujeme čas k uložení ke spánku a tím i později vstáváme. Evropská komise navrhla zrušení střídání času v roce 2019 s tím, že si každá země bude moci zvolit, jaký čas si ponechá. Ke zrušení však oficiálně stále nedošlo a asi ještě pár let nedojde.

Naše tipy:

  • Diář Vám může pomoci udržet si pořádek ve Vašich plánech, motivaci a pozitivní myšlení. V jarním období jej můžete využít třeba jako záznamník spánku, kdy chodíte spát, kdy vstáváte, jak dlouho Vám trvá usnout a jak se ráno a přes den cítíte. Nejen při změně letního času Vám s tím vším pomůže například naše novinka ADK Mondo.
  • Pokud Vás zajímá téma cirkadiánního rytmu, doporučujeme knihu Cirkadiánní kód (autor Satchin Panda).