Tipy, které vám pomůžou s organizací času

Čas je cenný, protože ho nemáme neomezeně, a proto bychom se měli soustředit na to, jak jej využívat skutečně efektivně. Lepší organizace času nám totiž může ulevit od prokrastinace, stresu a pocitů úzkosti, že stále nestíháme a že nám čas jen tak protéká mezi prsty.

České diáře ADK

Sepsali jsme pro Vás těchto pár jednoduchých tipů, které Vám s tím pomůžou:

1) Využívejte vhodné nástroje pro plánování a organizování úkolů, které Vám pomohou udržet přehled. Ať už papírové diáře nebo aplikace pro sledování času, záleží na Vás, co Vám nejlépe vyhovuje – zda papír nebo elektronika.

2) Upřednostňujte priority – zapište si je do diáře spolu s cíli pro konkrétní den / týden / měsíc. Na konci každého dne věnujte pár minut ke shrnutí splněných úkolů a jejich případnému přesunutí na další den. I když nestihnete vše, tak tím, že na seznamu úkolů budou priority na první místě víte, že to, co bylo nejdůležitější, jste stihli.

3) Zaměřte se na to, aby byly tyto cíle dosažitelné, buďte realističtí a dejte si dostatek času na plnění úkolů a jejich dokončení. Nepřetěžujte se, dopřejte si čas na krátké přestávky, které Vám pomohou zůstat soustředění.

4) Minimalizujte rozptýlení, smažte aplikace sociálních sítí, které nepotřebujete, vypněte oznámení aplikací, které nejsou důležité, a najděte si klidné místo na práci.

5) Naučte se říkat ne. Třeba na úkoly a prosby, které jsou nad rámec Vaší práce a na jejich splnění zkrátka nemáte kapacitu.

6) Nebojte se delegovat činnosti na někoho jiného.

7) Vyčleňte si čas sami na sebe. Pokud o sebe nebudete pečovat a odpočívat, nebudete mít dostatek energie, Vaše produktivita začne klesat a nebudete soustředění. Zařaďte do svého programu čas na rodinu a přátele, na cvičení, zdravé stravování, čtení, vzdělávání se, pobyt venku. Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejnou dobu.

Příště se podíváme na to, jak si jednoduše z plánování a pravidelného zapisování úkolů do diáře vytvořit návyk a udělat z něj příjemnou součást každodenní rutiny.

blog_cruz_text